غذای فکر و روح کودکان (کتاب)

فواید کتاب برای کودکان

تقریباً همه ما به فواید کتاب بر روی جنبه های مختلف فکر و ذهن کودکانمان آگاهیم. متخصصان حوزه کودک معتقدند که کتابخوانی و قصه گویی برای کودک باید از بدو تولد و حتی از دوران جنینی آغاز گردد. از طرفی امروزه قصه درمانی به عنوان یکی از روش های مؤثر و غیر مستقیم در تغییر رفتارهای کودکان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای همین است که از کتاب به عنوان غذای فکر و روح کودکان یاد می شود.

فواید کتاب برای کودکان

کتاب گویا یا کتاب کاغذی؟

یک کتاب کاغذی به دلیل ویژگی های خود اثرات مفیدی بر پرورش کودکان می گذارد که نباید از زندگی کودک حذف گردد،اما کتاب های کاغذی معمولی در کنار همه ی فواید ارزشمندی که دارند دارای محدودیت هایی نیز هستند.

کتاب های صوتی تصویری ،قصه های صوتی و گویا و انواع گوناگون کتاب های چند رسانه ای می توانند ابزارهای آموزشی ارزشمندی در کنار کتاب های کاغذی باشند.

نکته جالب در مورد کودکان این است که بر خلاف اکثر بزرگ سالان، از شنیدن چندین و چند باره یک داستان لذت می برند.

اما گرفتاری های های روزمره اکثر والدین این فرصت را در اختیار آن ها قرار نمی دهد که زمان زیادی را صرف خواندن کتاب و تعریف داستان برای کودک نمایند. استفاده از کتاب های گویا می تواند در چنین مواقعی ، کمک مفیدی به کودک و والدین باشد.


کتاب های گویای کتابرنگی چگونه اند؟

محصولات کتابرنگی داستان های کودکانه ای هستند که از متن یک کتاب کودک که توسط خودم ترجمه شده اند، برداشت شده اند. نوشته های متن کتاب، به صورت کمرنگ نوشته شده و همزمان با صدای گوینده به صورت کلمه به کلمه پررنگ می شوند. علاوه بر آن آهنگ پس زمینه و صداهایی که در داستان اتفاق می افتد( مثل خندیدن، گریه کردن، صدای آب، صداهای حیوانات و …) ، به جذابیت آن برای کودکان افزوده است.

تأثیرات کتاب های گویا بر روی کودکان

علاوه بر اثرات مثبتی که به طور معمول برای یک کتاب معمولی یا داستان کودک برشمرده می شود، مانند اثرات مثبت تربیتی، آموزشی و… کتاب های گویای کتابرنگی به دلیل ویژگی های خاص خود می توانند تأثیرات زیر را بر روی کودک به جای بگذارند:

  • ۱-افزایش درک مطلب کودکان:

پایین بودن میزان درک مطلب دانش آموزان یکی از مسائل شایع در مدارس و یکی از عوامل مشکلات آموزشی دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی است.

شنیدن مکرر و همیشگی کلمات و توجه به کاربرد این کلمات در جمله و متن سبب افزایش گنجینه لغات کودکان می شود.

بالا بودن گنجینه لغات یا دایره واژگان از موضوعاتی است که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با میزان درک مطلب کودکان و هوش کلامی آن ها دارد.

از طرفی کودکان در سنین پایین بیشتر با زبان گفتاری و کلام عامیانه سروکار دارند.

شنیدن متن هایی که به صورت نوشتاری و رسمی بیان می شوند، به افزایش درک مطلب کودکان از متن های کتابی و رسمی و همچنین شیوه بیان درست و تلفظ شیوای کلمات کمک شایانی می نماید.

  • ۲-افزایش مهارت های شنیداری کودکان:

از دیگر فواید کتاب برای کودکان دقت، توجه و حافظه شنیداری از مهارت هایی هستند که اکثر کودکان و حتی بزرگسالان در آن مهارت اندکی دارند. پرورش این مهارت ها از سنین پایین می تواند بر جنبه های مختلف یادگیری کودکان و حتی موفقیت تحصیلی آن ها در مدرسه تأثیر بسیار زیادی بگذارد.کتاب های گویای کتابرنگی تأثیر بسزایی در پرورش ادراک شنیداری کودکان دارند.

۳-افزایش مهارت های دیداری:

دنبال کردن تصاویر متحرک از تمرین هایی است که برای افزایش سرعت خواندن و تقویت عضلات چشم توصیه شده است. پررنگ شدن متن این داستان ها همراه با صدای گوینده کودک را به دنبال کردن این کلمات وامی دارد.

این مسئله حتی برای کودکانی که خواندن و نوشتن را نمی دانند نیز سودمند خواهد بود.از طرفی برای کودکان مدرسه ای سبب تثبیت بیشتر این کلمات در حافظه دیداری آن ها و تقویت املا می گردد. همچنین افزایش دقت و توجه دیداری از اثرات جانبی این شیوه می باشد.

نکته پایانی

وظیفه ماست که از کوچکترین زمان هایی که در اختیار داریم در جهت پرورش و رشد فکری فرزندانمان نهایت بهره را ببریم.

یک داستان کوتاه می تواند یک زمان مرده را به فرصتی ارزشمند برای یادگیری و نیز به تجربه ای لذت بخش و دوست داشتنی برای کودک تبدیل کند.

مهرناز پورنامداری

کتاب گویا چیست و چه فوایدی برای کودکان دارد؟

۹ راهکار برای افزایش گنجینه لغات کودکان از وبسایت آموزشی دوران طلایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − پنج =

خرید از طریق واتساپ